Wiele osób uważa, że amputacja kończyny dolnej to rodzaj wyroku, który skazuje ich na brak aktywności fizycznej, niemożliwość uczestniczenia w życiu rodzinnym czy społecznym. Często zdarza się po zabiegu pacjent poudpada na zdrowiu psychicznym i ogarnia go strach przed “nowym życiem”. Na szczęście medycyna stale się rozwija i osoby po amputacji mają do wyboru już nie tylko klasyczną protezę opartą na leju, ale również osseointegrację. Jest to zabieg, podczas którego w kości umieszcza się implant chirurgiczny, by później przymocować do niego „sztuczną kończynę”. Jednak nawet wybierając ten rodzaj protezy, zdarza się odczuwanie bólu fantomowego. Czas więc rozwinąć ten temat, by go lepiej zrozumieć.
Czym jest ból?
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia ból to przykre, negatywne oraz subiektywne wrażenie emocjonalne i zmysłowe, powstające pod wpływem bodźców zagrażających lub uszkadzających tkankę. Ludzie każdego dnia zmagają się z różnymi rodzajami bólu. Jest to jednak zjawisko, którego nie da się obliczyć ani zmierzyć. Brak też danych na temat progu bólu, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych bolesne będzie lekkie uderzenie np. małym palcem w nogę krzesła, a inni nie poczują wbitego w stopę gwoździa. Wiele zależy od naszych wcześniejszych doświadczeń oraz otoczenia, w jakim się wychowywaliśmy.
Pracujący na co dzień z osobami po amputacji fizjoterapeuci miewają często problem, by znaleźć przyczynę bólu fantomowego. Musimy więc mieć na uwadze, że mówimy o bardzo złożonym temacie, którego nie da się zgłębić w 100%.
Jak powstaje ból fantomowy po amputacji?
Po przeczytaniu wcześniejszej części wiesz doskonale, że na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Warto jednak poznać fakty, które w pewien sposób przybliżają ten problem.
Amputacja kończyny dolnej wiąże się z przerwaniem ciągłości niektórych nerwów, a ponieważ podczas zabiegu uszkodzony zostaje neuron, czyli składniowa część nerwów, dochodzi do powstania stanu zapalnego, który z pewnością wywołuje pobudzenie regionu amputacji. W tej sytuacji mózg podejmuje reakcję na otrzymane bodźce, co dodatkowo wpływa na zwiększenie uczucia bólu.
Inną przyczyną występowania bólu fantomowego po amputacji może być zmiana organizacji na powierzchni kory czuciowej i ruchowej w centralnym układzie nerwowym. Mówiąc prościej, jest to reakcja na brak impulsów z amputowanej kończyny, którą nadal w swojej strukturze ma zaopatrzyć. Właśnie dlatego tak wiele osób po zabiegu odczuwa bóle fantomowe.
Nowoczesne protezy nóg
Bóle fantomowe kiedyś przestają być odczuwalne i osoba po amputacji musi zacząć na nowo budować swoje życie. Najlepszym tego początkiem jest zdecydowanie się na innowacyjną metodę zaopatrującą pacjentów po amputacji w zakresie kończyn dolnych. Polega ona na implantacji śródkostnej implantu umożliwiającego mocowanie elementów protezy. Osseointegracja zrewolucjonizowała protetykę i pozwala wielu osobom kontynuować prowadzenie stylu życia sprzed amputacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie, skontaktuj się z nami.