+48 608 898 937 ul. Lwowska 68 - Rzeszów

Opinie specjalistów

Wypowiedzi lekarzy na temat osseointegracji

Poznaj możliwości osseointegracji Implanty w zakresie wszystkich kończyn

Dr Mariusz Zawal – Szpital Avimed Katowice

Osseointegracja pozwala tym osobom na powrót do aktywności sportowej i społecznej, która została im brutalnie odebrana przez wypadek lub choroby.

Szpital AVIMED od lat rozwija nowoczesne metody leczenia różnych schorzeń narządu ruchu i nowatorskie leczenie neurochirurgiczne. Możemy tu chociażby wymienić stosowanie nowoczesnych implantów barkowych, endoprotez stawów biodrowych i kolanowych, czy unikatowe w skali kraju zabiegi rekonstrukcji selektywnej. Rozpoczęliśmy także unikatowe zabiegi rekonstrukcji, plastyki i korekty kikuta po amputacjach kończyn, poprawiające komfort życia i użytkowania standardowych protez.

Osseointegracja to nowoczesna metoda operacyjna, która polega na wszczepieniu implantu do kości pacjenta, a następnie przymocowaniu do niego specjalnej protezy. Aktualnie to największa rewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach kończyn dolnych, oferująca realne rozwiązanie dla osób mających problemy z tradycyjną protezą lejkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci po amputacji mają lepsze uczucie protezy, zdecydowanie zwiększa się ich mobilność, a w efekcie poprawiają swój komfort życia.

Implant do osseointegracji przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, sztywno mocuje się go w kończynie, co minimalizuje tarcie oraz zapewnia proste, szybkie i bezpieczne połączenie kikuta z nowoczesną protezą.

Polska jest ósmym krajem, w którym metoda osseointegracji przywraca siłę sprawności i znacznie poprawia komfort życia osobom po amputacjach. Procedura ta nie jest refundowana, a mimo to zainteresowanie pacjentów i fundacji im pomagających jest coraz większe. Obecnie stosowane są najbardziej zaawansowane implanty firmy OTN Implants B.V. z Holandii, która rozwija tę technikę od kilkudziesięciu lat. W oparciu o wieloletnie doświadczenia udziałowców i bliską współpracę z prof. H. Aschoffem. 27 lutego 2023 zespół pod kierunkiem prof. H. Aschoffa wraz ze specjalistami: Mariuszem Grelą, Jakubem Cetnarskim i Łukaszem Kawiekiem wykonał pierwszy taki zabieg w Szpitalu AVIMED w Katowicach. Pierwszy taki zabieg protezowania w Polsce odbył się 24 maja 2021 r. pod kierownictwem niemieckiego profesora Horsta Aschoffa, wykonującego i rozwijającego tę nowoczesną metodę od ponad 20 lat.

Dr Damian Zaborowski – Szpital Damiana w Warszawie

Osseointegracja to nowoczesna metoda dla pacjentów po amputacjach, umożliwiająca powrót do pełnej aktywności oraz zapewniająca zupełnie nowe odczucia w trakcie poruszania się i codziennej aktywności.

Zapraszamy do zapoznania się z tą przełomową technologią – dla wielu to droga do odzyskania niezależności.

Dr Łukasz Kawik

Dr Łukasz Kawik z wykładu: „Osseointegracja – alternatywą dla klasycznego protezowania”.

Osseointegracja to metoda protezowania, która staje się alternatywą dla klasycznych protez, szczególnie dla pacjentów po amputacji kończyn. Metoda ta polega na trwałym połączeniu implantu z kością, co pozwala na bardziej naturalne przenoszenie obciążeń i poprawia komfort użytkowania protez. Dzięki temu pacjenci mogą lepiej funkcjonować na co dzień, z mniejszą liczbą komplikacji związanych z klasycznymi protezami.

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania, polegająca na trwałym połączeniu implantu z kością, która jest alternatywą dla klasycznego protezowania lejowego. Z każdym rokiem w Polsce zwiększa się liczba osób po amputacji kończyn dolnych, a dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że w 2021 roku wykonano około 11,5 tysiąca takich zabiegów. W tym kontekście osseointegracja zyskuje coraz większe znaczenie jako metoda, która poprawia jakość życia pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mają trudności z adaptacją do klasycznych protez.

Osseointegracja - implantacja po amputacji kończyn dolnych

Statystyki dotyczące amputacji i osseointegracji:

Wzrost liczby amputacji: W Polsce, w 2021 roku wykonano około 11,5 tysiąca amputacji kończyn. W większości przypadków, amputacje nie są wynikiem wypadków (zaledwie 10% przypadków), ale chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca i cukrzyca, które prowadzą do amputacji, np. z powodu zespołu stopy cukrzycowej (7,3 tys. przypadków w 2020 roku)

Korzyści z osseointegracji: Według badań opublikowanych przez The Journal of Bone and Joint Surgery, osoby po amputacji nogi, które otrzymały protezy zakotwiczone w kości, zgłaszają wyższy poziom satysfakcji, lepsze funkcjonowanie, równowagę, propriocepcję, a nawet większe emocjonalne połączenie z kończyną, niż osoby używające konwencjonalnych protez lejowych. Mobilność pacjentów z osseointegracją wzrosła z 49,7 do 81,4 punktów na skali funkcjonalnej, a problemy związane z protezą spadły z 46,4 do 9,1 punktu.

Rehabilitacja: W przypadku osseointegracji rehabilitacja trwa od 6 do 12 miesięcy, jednak najnowsze techniki pozwalają na skrócenie tego czasu do kilku miesięcy. W badaniach klinicznych wykazano, że pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności fizycznej, w tym do biegania, w ciągu 6 miesięcy do roku po operacji​(WYKŁAD DR KAWIKA).

Powikłania: Wcześniejsze badania nad osseointegracją, takie jak OPRA (Osseointegrated Rehabilitation of Amputees), wykazały wskaźnik infekcji sięgający 66% u 51 osób, jednak dzięki usprawnieniom w technice i protokołach rehabilitacyjnych, wskaźnik ten spadł do 34% w najnowszych badaniach australijskich (OGAAP – Osseointegration Group of Australia Accelerated Protocol)​. Głębokie infekcje są rzadkie i dotyczą mniej niż 5% pacjentów.

Lokalne dane kliniczne: W Polsce przeprowadzono 14 zabiegów osseointegracji (13 u mężczyzn i 1 u kobiety). Najmłodszy pacjent miał 22 lata, a najstarszy 49 lat. Pierwszy zabieg wykonano w maju 2021 roku. Pomimo niewielkiej liczby przypadków, wyniki są obiecujące. Pacjenci raportują pełną funkcjonalność protez i powrót do aktywności zawodowej, choć w kilku przypadkach wystąpiły drobne powikłania, jak krwiaki czy otarcia wokół stomii​.