+48 608 898 937 ul. Lwowska 68 - Rzeszów

Prof. Horst Aschoff

Tajniki osseointegracji

Nadzieja dla osób po amputacjach

Tradycyjne protezy są uciążliwe i zawsze pozostają czymś obcym dla ciała. Jest jednak metoda, która na stałe łączy kość i nowoczesną protezę. Osseointegracja to metoda operacyjna, która oferuje pacjentom po amputacji lepszy komfort życia i samopoczucia.

O tej ewolucyjnej metodzie protezowania opowiada prof. Horst Aschoff z Niemiec, prekursor i specjalista w dziedzinie osseointegracji.

Prof. Horst Aschoff
Poznaj możliwości osseointegracji Implanty w zakresie wszystkich kończyn Poznaj możliwości osseointegracji Implanty w zakresie wszystkich kończyn

„Posiadam 25 letnie doświadczenie w wykonywaniu zabiegów osseointegracji. Systemy kotwiczenia implantu w kości ewoluowały od pionierskich technologii do mocno ugruntowanej metody. Początkowe obawy związane z zakażeniami poprzez stomię do przestrzeni śródszpikowej okazały się bezpodstawne, a takie zakażenia zdarzają się ekstremalnie rzadko. Implanty w kościach są bardzo wartościowym uzupełnieniem rehabilitacji osób po amputacji kończyn górnych oraz dolnych.

Osobiście przeprowadziłem 600 operacji. 95% pacjentów było bardzo zadowolonych z wyboru osseointegracji i nie wzięłoby pod uwagę innej opcji. Wzrost komfortu to główny czynnik. Odkrycie to potwierdza wzrost potencjału rehabilitacyjnego (K-level) u ogromnej większości pacjentów po osseointegracji.

Mając doświadczenie z różnymi generacjami systemów mocowania protezy do kości, BADAL X może być uznany za najbardziej zaawansowany. System ten otworzył nowy wachlarz możliwości rehabilitacji po amputacjach. Jako, że system ten zyskuje coraz większe uznanie, jest prawdopodobne, że rozwiną się nowe wskazania do stosowania go, a to wraz z dalszym rozwojem technik chirurgicznych finalnie doprowadzi do większej satysfakcji pacjentów. Jestem zaszczycony, że mogę być zaangażowany w pracę z tak innowacyjnym systemem – to więcej niż się spodziewałem, kiedy rozpoczynałem karierę jako chirurg.”

Mając doświadczenie z różnymi generacjami systemów mocowania protezy do kości, BADAL X może być uznany za najbardziej zaawansowany.

Osseointegracja - implantacja po amputacji kończyn dolnych
Osseointegracja - implantacja po amputacji kończyn dolnych
Osseointegracja - implantacja po amputacji kończyn dolnych

Panie Profesorze, osseointegracja to nadzieja dla osób po amputacjach. Na czym polega ta nowoczesna metoda protezowania?

Osseointegracja to rzeczywiście aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem. Umożliwia pacjentom po amputacji nowy poziom komfortu zarówno funkcjonalności, co za tym idzie, ale i odczucia, poruszania się w warunkach zbliżonych do naturalnych, w których połączenie odbywa się z podłożem w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejkowych.


Na czym polega ten nowatorski zabieg?

Zabieg polega na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). Załokottwiczony w tkance kostnej implant jest podstawą, do której mocuje się adapter protezy skórnej, do którego następnie dochodzi połączenie na poziomie skóry, do którego dochodzi z powierzchnią implantu. Dzięki temu możliwe jest stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami, a implantem tytanowym.


Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to bezpośrednie, przetrwałe i funkcjonalne połączenie między żywą kością, a powierzchnią implantu. Dzięki temu możliwe jest stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami, a implantem tytanowym.


Panie Profesorze, dlaczego osseointegracja to taka ewolucyjna metoda?

Powiedziałbym nawet, że to największa rewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach. Istnieje dzisiaj doktryna medyczna, która twierdzi, że protezy kończyn przylegające przez skórę łącznikiem muszą prowadzić do poważnych powikłań. Moje doświadczenie z tą metodą i obserwacje trudności jej klinicznych oraz światowe doświadczenia z tego typu implantami, w żadnym przypadku nie potwierdzają tej teorii.


Czy wszyscy pacjenci po amputacji kończyny mogą się zdecydować na taką metodę protezowania?

Osseointegracja ma służyć pacjentom z konwencjonalną protezą lejkową, którzy nie mogą być skutecznie rehabilitowani. Decyzja za lub przeciw zabiegowi musi być podejmowana przez lekarzy praktyków, fizjoterapeutę i psychologa wspólnie z pacjentem. Z tego powodu w systemie endo- i egzo-protezy najczęściej znajdą się pacjenci po amputacji na poziomie uda, jak również tacy, u których doszło do amputacji kończyn górnych i przedramienia. Powodem może być wada wrodzona, choroby, ale także wypadek – komunikacyjny, przy pracy, kiedy ciężka maszyna przetnie lub zmiażdży nogę lub rękę. Zabieg ten jest szczególnie rekomendowany osobom młodym, zarówno w życiu aktywnym, jak i zawodowym.


Co daje pacjentom taki zabieg?

Szacunkowo trzydzieści do czterdziestu procent osób po amputacji odczuwa niezadowalające rezultaty rehabilitacji z protezą lejkową, a pięć do siedmiu procent nie jest w stanie używać protezy lejkowej z powodu niewystarczającej długości kości resztkowej lub z innego powodu. Dlatego wielu takim właśnie pacjentom może ten zabieg pomóc.


Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

Tak. Przeciwwskazaniami są infekcje lub ciężkie choroby współistniejące na przykład: zaawansowana cukrzyca stwierdzona u pacjenta, niezakończony proces nowotworowy, inne niekorzystne operacyjnie warunki anatomiczne operowanej kończyny, ogólny stan zdrowia pacjenta. Wskazanie do zabiegu jest zawsze indywidualne, a ostateczna decyzja może zostać podjęta po badaniach pacjenta.


Jak zmienia się życie pacjentów po takim zabiegu?

Dostarczamy protezy ponad trzystu pacjentom, mamy aktualne dane o znacznym wzroście mobilności i długości czasu używania protezy. Dodatkowo zwiększenie subiektywnego zadowolenia przez więcej niż dziewięćdziesiąt procent pacjentów.


Jakie do tej pory występowały problemy u pacjentów z protezami lejkowymi?

Dostarczamy protezy ponad trzystu pacjentom, mamy aktualne dane o znacznym wzroście mobilności i długości czasu używania protezy. Dodatkowo zwiększenie subiektywnego zadowolenia przez więcej niż dziewięćdziesiąt procent pacjentów.


Osseointegracji od ponad 20 lat. Jak ocenia Pan rozwój tej metody?

Metoda ta rozwija się bardzo dobrze, rośnie i ma moc. Obecnie uważam osseointegrację za dodatek, bardzo pozytywną metodę rehabilitacji dla osób po amputacjach, w przypadkach kiedy konwencjonalne protezy lejkowe nie sprawdzają się.


Jakie są ich pierwsze wrażenia po zabiegu osseointegracji?

Bardzo ważne jest to, żeby oczekiwania pacjenta były dobrze dopasowane do możliwości zabiegu. Osseointegracja niesie ze sobą trwałe zmiany i pacjent musi to zrozumieć. Panie Profesorze kończąc naszą rozmowę serdecznie dziękuję za udzielony wywiad.


Dowiedz się więcej – materiały wideo z prof. Aschoffem