+48 608 898 937 ul. Lwowska 68 - Rzeszów

Rehabilitacja po osseointegracji

Protokół dla pacjentów po amputacji w kości piszczelowej Rehabilitacja rozpoczyna się tydzień po operacji dwu-etapowej lub trzy tygodnie po operacji w przypadku zabiegu jednoetapowego.

Tydzień pierwszy: Stopniowe ćwiczenia obciążeniowe Przymiarka protezy, instrukcje dotyczące łącznika. Stopniowe obciążanie na wadze aż do osiągnięcia 100% wagi ciała. Zapoznanie się z instrukcją jak dbać o stomię.

Tydzień drugi: Chodzenie z BADAL X przy równoległych poręczach Ćwiczenie pozycji i równowagi. Ćwiczenie chodu: różnorodne wzorce chodu (na przykład: bokiem, tyłem, zatrzymywanie się i zawracanie).

Tydzień trzeci: Chodzenie z BADAL X o kulach Podstawowe ćwiczenia chodu o kulach, chód 3-taktowy oraz 2-taktowy. Wychodzenie po schodach. Chodzenie po nierównych powierzchniach.

Tydzień czwarty: Zaawansowane ćwiczenia chodu Chodzenie bez podparcia. Chodzenie na powierzchni pochylonej oraz z przeszkodami, ćwiczenia łączone.

Rehabilitacja po osseointegracji
Rehabilitacja po osseointegracji

Protokół Rehabilitacyjny dla pacjentów po amputacji w kości udowej

Rehabilitacja rozpoczyna się tydzień po operacji dwu-etapowej lub trzy tygodnie po operacji w przypadku zabiegu jednoetapowego.

Tydzień pierwszy: Stopniowe ćwiczenia obciążeniowe Przymiarka protezy, włączając instrukcje dotyczące łącznika. Stopniowe obciążanie na wadze aż do osiągnięcia 100% wagi ciała. Ćwiczenia mobilizujące biodra, siłę mięśni nóg . Zapoznanie się z instrukcją jak dbać o stomię.

Tydzień drugi i trzeci: Chodzenie z BADAL X przy równoległych poręczach. Ćwiczenie pozycji i równowagi. Ćwiczenie chodu: różnorodne wzorce chodu (na przykład: bokiem, tyłem, zatrzymywanie się i zawracanie).

Tydzień 4-6: Chodzenie z BADAL X o kulach Podstawowe ćwiczenia chodu o kulach, chód 3-taktowy oraz 2-taktowy. Wychodzenie po schodach. Chodzenie po nierównych powierzchniach.

Tydzień 7-11: Zaawansowane ćwiczenia chodu Chodzenie bez podparcia. Chodzenie na powierzchni pochylonej oraz z przeszkodami, ćwiczenia łączone.

Rehabilitacja po osseointegracji

Nadzieja dla osób po amputacjach

Ważne kwestie podczas rehabilitacji Ból mięśni kikuta może być ważnym czynnikiem ograniczającym podczas ćwiczeń obciążeniowych oraz ćwiczeń chodu.

W przypadku gdy ból jest czynnikiem ograniczającym podczas ćwiczeń obciążeniowych oraz chodu bez podparcia, może być wymagana przerwa w rehabilitacji.

Gdy dzięki ćwiczeniom wzmacniają się mięśnie kikuta, następuje poprawa symetrycznego chodu bez podparcia oraz zmniejsza się ból mięśni.

Ustawienia i wyrównanie protezy zależą od etapu rehabilitacji. Technik ortopeda ciągle optymalizuje ustawienia BADAL X wedle potrzeby.