Amputacja to trudny zabieg wywracający świat pacjenta do góry nogami. Bywa wyzwaniem również dla lekarzy, którzy ją przeprowadzają. Pierwsze chwile po tym emocjonalnym wydarzeniu są trudne zarówno dla samego pacjenta, jak i całej jego rodziny. Nic więc dziwnego, że często nieoceniona w tym zakresie jest pomoc psychologa. Rozmowa z obcą osobą pomaga usystematyzować sobie wszystko, co wydarzyło się w naszym życiu przez ostatni czas. Należy pamiętać bowiem, że powrót do zdrowia po amputacji, a następnie proces protezowania jest trudny, wymaga czasu i cierpliwości.
Pokonuj przeszkody z protezowaniem kończyn dolnych
Moment, w którym pacjent dowiaduje się, że jedynym wyjściem jest amputacja, zmienia życie o 180 stopni. Operacja wiąże się z mnóstwem nowych wyzwań oraz szeregiem przeciwności do pokonania. Pierwszym z nich jest nasze nastawienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Nieocenione w tych chwilach jest również wsparcie najbliższych, którzy swoim optymizmem zarażają innych.
Amputacja kończyny dolnej to ogromna strata, bowiem pacjent od nowa musi nauczyć się prawidłowo poruszać. Szansą na to jest protezowanie kończyn dolnych, które umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania, wykonywania codziennych zadań, a nawet pozwala na aktywność fizyczną. Pierwsze spotkanie z protezą może być jednak trudnym przeżyciem, dlatego podpowiadamy, jak sobie poradzić w procesie adaptacji.
Pozytywne nastawienie po amputacji – czy to możliwe?
Odpowiednie nastawienie zdaniem psychologów ma kluczowe znaczenie w pokonywaniu przeciwności losu. Pomaga sprostać wielu nowym wyzwaniom oraz ułatwia życie. Ta wspaniała umiejętność umysłu przydaje się bardzo zarówno w momencie otrzymania informacji o amputacji, jak i podczas stawiania pierwszych kroków z protezą. Pozytywne nastawienie nie oznacza, że nagle, z dnia na dzień masz stać się niepoprawnym optymista, który cieszy się z wszystkiego, co otrzymuje od losu. Wystarczy, jeśli będziesz pamiętał o kilku rzeczach, podtrzymujących Twoje pozytywne nastawienie:
- Proteza nogi to nie wyrok, który skazuje Cię na leżenie w łóżku lub poruszanie się tylko wokół domu. Z jej pomocą musisz opanować kolejną umiejętność, jaką jest chodzenie. Każdy z nas kiedyś się tego uczył, tak samo, jak jazdy na rowerze, nartach oraz wykonywania innych czynności. Większość z nich obecnie wykonuje „automatycznie”. Tak samo potraktuj naukę funkcjonowania z protezą kończyny dolnej. Praktyka czyni mistrza, dlatego im częściej będziesz się z nią poruszał, tym szybciej wrócisz do pełnej sprawności.
- Nie jesteś pierwszą osobą z protezą nogi. Zarówno przed Tobą, jak i po Tobie byli ludzie, którzy pokonali swoje słabości i dziś cieszą się pełnią życia. W chwilach zwątpienia pamiętaj, że są osoby, które przechodziły to samo co Ty i się nie poddały.
- Nauka funkcjonowania z protezą kończyny pomaga w szybszy sposób zniwelować ból fantomowy. Wystarczy skupić się na ćwiczeniach i dużo ruszać, by wrócić do dawnego komfortu życia.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Nie będziemy ukrywać – początki bywają trudne. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości oraz przyzwyczajenie do protezy nogi wymaga czasu. Na początku Twoim głównym zadaniem będzie wzmocnienie mięśni, utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz nauka chodzenia i sterowania protezą. Na tym etapie mogą się przydać kule, jednak z czasem przestaną Ci one być potrzebne. Pomoc fizjoterapeuty i wykonywanie zaleconych przez niego ćwiczeń sprawią, że w mgnieniu oka wrócisz do pełnej sprawności.
Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne – Twoja pomoc po amputacji
Jesteś gotowy, by zacząć „nowe życie”? Przyjdź lub skontaktuj się z Rzeszowskimi Zakładami Ortopedycznymi. Wykwalifikowany zespół specjalistów ortopedów, dzięki osseointegracji pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności.