Amputacja to bardzo skomplikowana operacja wykonywana, wtedy, gdy nie można przywrócić funkcji uszkodzonych tkanek przy pomocy tradycyjnych metod leczenia. Zabieg jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku lub następstwem przewlekłej choroby. Mimo iż dla wielu osób oznacza on „utratę dawnego życia” poprzez radykalność, uwalnia pacjenta od bólu oraz pozwala wrócić do możliwie największej sprawności. Aby jednak mogło się to udać, konieczne jest pozytywne nastawienie, wola walki oraz oczywiście proteza nogi. Dzięki niej osoby po amputacji mogą wrócić do aktywności fizycznej.
Co się dzieje po amputacji?
Nawet najsilniejszy psychicznie człowiek po amputacji czuje się źle i potrzebuje wsparcia nie tylko rodziny, ale i psychologa. Rozmowa ze specjalistą pomoże oswoić się z zaistniałą sytuacją oraz podjąć kolejne kroki, by jak najszybciej wrócić do sprawności.
Skutki amputacji odczuwa cały organizm pacjenta. Zaliczamy do nich np.:
- wzrost masy ciała,
- zmniejszenie metabolizmu,
- unieruchomienie,
- zaniki mięśni,
- przykurcze
- i ograniczenie ruchomości stawów.
Aby zminimalizować wszelkie powikłania oraz skrócić czas hospitalizacji już kilka dni po operacji zaleca się wykonywanie ćwiczeń dobranych przez fizjoterapeutę. Ważne jest również odpowiednie postępowanie z kikutem. Wszelkie informacje dotyczące jego pielęgnacji czy bandażowania znajdziesz w naszym poradniku na stronie https://protezynog.pl/.
Nauka chodzenia na protezie nogi
Poniżej prezentujemy kilka bardzo ważnych wskazówek dla pacjentów:
- Usiądź na łóżku i sprawdź, czy prawidłowo założyłeś protezę. Jeśli zrobisz to źle, będziesz odczuwał dyskomfort.
- Pierwsze kroki stawiaj zawsze przy asekuracji drugiej osoby, bowiem na początku mogą wystąpić różne trudności, z którymi sam sobie nie poradzisz. Zapobiegniesz wtedy upadkowi i chodzenie będzie bardziej efektywne. Ważne, by usunąć wszelkie przeszkody, jakie możesz spotkać na swojej drodze.
- Zaczynając chodzenie w protezie, asekuruj się kulami lub chodzikiem. Stawiaj małe kroki, zaczynając zawsze od zdrowej nogi. Nie patrz w dół! Trzymaj głowę wyprostowaną i myśl o miłych rzeczach.
- Regularne ćwiczenia poprawią Twoją motorykę i sprawią, że w pewnym momencie będziesz mógł zacząć chodzić z jedną kulą, a następnie już na samej protezie. Nie śpiesz się jednak i daj sobie czas.
- Trudnościami, jakie możesz napotkać, są oczywiście schody, ale przecież „nie taki diabeł straszny”. Wychodząc do góry – stawiaj na górny stopień zdrową nogę. Z kolei schodząc w dół – stawiaj protezę nogi na dolny stopień. W ten sposób zachowasz równowagę i łatwiej Ci będzie robić kolejne kroki.
- Bardzo ważne jest, by zakładać protezę, nawet jeśli nie chodzimy, oczywiście na tyle, na ile pozwala Ci stan zdrowia. To może w kształtowaniu kikuta.
- Wybieraj te buty, które nosiłeś/nosiłaś w czasie przymiarki. To kluczowe, ponieważ zmieniając wysokość obcasa, konieczne jest dostosowanie protezy nogi.
Kompleksowo pomagamy naszym pacjentom
Pamiętaj, by w początkowym etapie chodzenia nie nadwyrężać kikuta. Nauka i przyzwyczajenie się do protezy nogi może chwilę potrwać, jednak nie można się zniechęcać. Możesz liczyć na naszą pomoc na każdym etapie. Zawsze służymy ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami.Zapraszamy do kontaktu!